Gemlik’te 28 midibüs hizmete girdi

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Burulaş ve Gemlik 73 nolu otobüsçüler kooperatifi ile yapılan görüşmeler sonrasında, Gemlik şehir içi hatlarında 28 midibüs hizmete girdi. 73 nolu kooperatif başkanı Ersel Dalgın ve yönetiminin ev sahipliğini yaptığı törenle hizmete giren otobüslerin, açılışına Ak Parti Bursa Milletvekili Zafer Işık, Gemlik Kaymakamı Yaşar Dönmez, Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan, siyasi parti, kurum ve dernek temsilcileri ile otobüsçü esnafı katıldı.

Programda ilk sözü alan Gemlik Belediye Başkanı Uğur Sertaslan ”İnşallah yeni alınan 28 araç Gemlik’te benim kapımdan araba geçmiyor diyen tek yurttaş bırakmayacak. Ben engelliyim araçlara binemiyorum diyen pek çok yurttaşımızı da memnun etmiş olacak. Arabaların içinde engelli rampası var. Sürücü arkadaşlarımızın hassasiyet göstermesini kooperatifimizin bu konuda kesin talimatlar vermesini rica ediyorum. Onların orda olması tek başına anlamlı değil uygulandığında ancak işe yarayacak.

Bu anlamda emeğe geçen herkese Milletvekili Zafer Işık’a Kaymakam Yaşar Dönmez’e teşekkür etmek isterim. Allah utandırmasın” dedi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ise; ”Ulaşım bütün gelişmiş şehirlerin en önemli konularından bir tanesi. Kamuoyu araştırmalarında da birinci sorun ulaşım olarak göze çarpar. Bu hafta Bursa merkezde 13 yeni otobüsü hatta çıkaracağız. Yılın ilk aylarında 33 yeni otobüsü hatta almış olduk.

Hepinizin bildiği T2 hattımız var. Göreve geldikten bir süre sonra firma işi bıraktı. Tasfiye süreci yazışmalar sonrasında gerçekleşti. 8 bin 100 metrelik hat, 180 veya 200 milyon TL civarında bir iş var orada. 65 yaş üstünü otobüse almayan il olarak anılıyorduk, Bursa da durum tam aksine işliyor. 65 yaş ve engellide ücretleri biz yatırıyoruz. 2018 yılında bu sorunu tamamen çözdük. Bunu yapan nadir belediyelerden biriyiz. Metrolarda 300 bin kişi taşırken 450 bin kişi taşımaya başlayacağız. 16 araç farklı hatlarda çalışıyordu, bir kısmı engellilere uygun olmayan gelişmemiş araçlardı. Şimdi 28 adet klimalı, alçak tabanlı ve engellilere uygun araçlar olacak. 14 araçla 150 sefer yapılırken, 28 araçla 336 sefer yapılacak. Durağa yarım saatte gelen otobüs, on beş dakikada bir gelecek. Ayrıca dört yeni otobüs hattı kuruldu” ifadelerini kullandı.

Son olarak söz alan Ak Parti Bursa Milletvekili Zafer Işık, ” Bu otobüslerin yenilenmesinin önündeki mali engelleri Büyükşehir fedakârlık ederek bir bir aşarak Kooperatifimizin mali yapısı yıllar içinde güçlendirdi. Bunun için şükran borçluyuz. Gemlik’in bir değeri olan kooperatifimizin esnafını mağdur etmemek adına öteledik. Bu sorunu Gemlik kendi imkanlarıyla çözsün istedik Ve Büyükşehir bu sorunun çözülmesi için Burulaş ciddi anlamda fedakarlık yaptı” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ilk marşa basarken, Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan ise midibüs ile iskele meydanında tur attı.

 

 

Gemlik Manşet Gazetesi

Gemlik Manşet Gazetesi @2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1
Whatsapp Haber Hattı
Merhaba.
Bize haberiniz mi var?
Powered by