Arabanı az öteye park et kardeşim

Organ ve kan bağışı, engelli hakları, doğaya saygı, hukuk, kanser, su problemi ve hastalıklar gibi birçok konu hakkında gelişmeler yaşanıyor Gemlik’te.

Belirli aralıklarla konferanslar veriliyor. Farkındalık yaratılmaya çalışılıyor. Şehrin kalkınması için en büyük sosyal adımlardan biri atılıyor böylece.

Ancak dikkat çekilmesi gereken bir konu var ki;  gözden mi kaçıyor yoksa önemsenmiyor mu Bilmiyorum.

Konu “engelli rampaları”

Tekerlekli sandalyedeki vatandaşlarımızın gerek kaldırıma gerekse de sahilimize çıkması için kullanması gerekiyor o rampaları. Fakat gerçekten kullanıyorlar mı?

Ya da soruyu daha doğru bir şekilde şöyle sorayım; Engelli vatandaşlarımız o rampaları kullanabiliyor mu?

Sorunun cevabı ne yazık ki kocaman bir “hayır”

Kullanamıyorlar. Çünkü, onların kullanması gereken o alanlar araç sahipleri tarafından işgal edilmiş durumda. Kullanamıyorlar. Çünkü, sahil ve çevresindeki bütün alanlar park yeri muamelesi görüyor.

Dün akşam yaşlı bir amcaya denk geldim. Palıkpazarı Mahallesi’nde oturduğu evinden çıkmış. Deniz havası alıp iki insan görmek istemiş. Vurmuş arabasını sahil yoluna. Hızlıca geçmesi için korna öttüren araba kullanıcılarına pek kulak asmamış. Tekerlekli araba bu. Nasıl daha hızlı kullanabilir?

Güç bela ulaşmış sahile. Ancak bu sefer de kendisinin kullanılması için yapılan engelli rampalarının otomobiller tarafından kapatıldığını görmüş. Yine bozmamış moralini, bir sonraki rampadan çıkarım sahile demiş. Bir de ne görsün; diğer rampanın hali de bir önceki gibi.

Avcı Aile Çay Bahçesi’nden İskele Meydanı’na kadar her yer aynı. Engelli vatandaşların hakkı, kendisine her şeyi hak görenler tarafından işgal edilmiş.

O amcaya evine geri dönüş yolunda denk geldim. Hiçbir şekilde sahile çıkamayınca eve geri dönme kararı almış. Ancak yine de yoldan çevirdi beni. Kaldırımı aşabilmek için yardım istedi. Ben kendi adıma utandım hakkı gasp edildiği için. Darısı o hakkı gasp edenlerin başına.

Bu durum kişinin kendi vicdanına da bırakılmamalı. Hak ihlali yapanlar ciddi cezalara çarptırılmalı ki bir daha bu durumlar yaşanmasın. Aksi halde o amca ne ilk ne de son olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir