11 Eylül Okulunda kayıt 55 TL

Bakanlığın ‘’Kayıt Parası Alınmayacak’’ direktifi, Gemlik’te bulunan okulları yolundan alı koymadı. 11 Eylül okulu, ‘’Fotokopi ve ihtiyaç parası’’ adı altında, kayıt olamaya gelen velilerden 55 TL alıyor. Parayı da, anlaşmalı olduğu kırtasiye vasıtasıyla velilerden topluyor.
Gemlik’te 11 Eylül okulunda yaşanan yeni bir uygulama ve yapıldığı öne sürülen vurgun iddiaları velileri çileden çıkartırken, konunun tarafı olan kurumlar sessizliğini koruyor.
Ülke genelinde bakanlık ve ‘’valiliklerden ‘’Okullarda kayıt parası alınmayacak’’ açıklamalarına rağmen, Gemlik 11 Eylül okulu kayıt için gelen velilerden adeta para almanın yolunu paralel kayıt merkezi oluşturarak bulmuş durumda.
VURGUNA KIRTASİYE DE ORTAK
Okul idaresi, öğrenci velisini okulun yanında bulunan bir kırtasiyeye yönlendirerek 55 TL ödeme aldırtıyor. Okulda geçen hafta yaşanan Atatürk maskının yerinde olmadığı haberi ile alakalı gazetelerde yer alan haberlerin ardından basın kuruluşlarına giden bazı veliler, okuldaki vurdumduymazlığın had safhada olduğunu ifade ederek kayıt döneminde yaşanan vurgun iddialarını gündeme getirdiler.
BİR ZARF 55 TL
Bir öğrenci velisi iddia edilen vurgun çarkının nasıl işlediğini anlattı. Veliye göre, “okula kayıt için giden öğrenci velisinin eline bir liste tutuşturularak okulun yanında bulunan bir kırtasiyeye yönlendiriliyor. Öğrenci velisi okula kayıt için geldiğini ifade ederek buraya yönlendirildiğini belirtmesinin ardından kendisinden listedeki ürünler karşılığında 55 TL ödeme yapması isteniyor. Ödemeyi yapan veliye listede yer alan kayıt malzemelerinden sadece 25 kuruşluk sarı kayıt zarfı verilerek okula geri gönderiliyor. Özellikle yüksek rakam tutan fotokopi kâğıtları ile birlikte diğer malzemeleri almak isten veliye biz ihtiyaç oldukça okula gönderiyoruz cevabını alıyor. Yaptığı 55 TL’lik ödemenin ardından eline tutuşturulan 25 kuruşluk Sarı zarfla okula giden ve diğer malzemelerin verilmediğini söyleyen öğrenci velisine aynı cevap okul idaresi tarafından da veriliyor. Biz ihtiyaç oldukça oradan alıyoruz’’ dediler.
MASK’I GECİKTİREN KIRTASİYE
Bahse konu kırtasiyenin de, geçtiğimi hafta yaşanan Mask olayında Maskın sipariş edildiği kırtasiye olduğu öğrenildi. Bilindiği gibi Müdür Yardımcısı Mehmet Keskin Maskın yerine koyulmasının gecikmesinin başlıca sebebinin Kırtasiye sahibinin tatilde olması ve sonrasında İstanbul’a fuara gitmesi olduğunu belirtmişti. 11 Eylül Okulu yönetimi ile bahse konu kırtasiye arasındaki aleni bağ, velileri rahatsız ediyor
Her türlü ekonomik zorluklarla evladını okutmaya çalışan öğrenci velisine okulda ihtiyaç olmayan bir malzemenin neden ücretinin gayri resmi olarak ödetildiğine bir anlam verilemezken, 2016-2017 yılında 10 şube ve 300’ü aşkın öğrenci kaydı yapan okulda 2017-2018 yılı içinde aynı sayıda öğrenci kaydının yapıldığı öngörüldüğünde on binlerce lira kayıt dışı olarak alınan paranın kimlerin hesabında ne şekilde durduğu ve binlerce paket fotokopi kağıdının nerede kullanıldığı da merak konusu oldu. İddialara göre okul bu fotokopi kâğıtlarını ve diğer malzemelerin birçoğunu almıyor. Listede yer alan bu malzemenin büyük kısmının parası alınarak çarçur ediliyor, ya da kayıt dışı olduğu için birilerinin cebine giriyor.
Buradaki en önemli konu ise benzer şikâyetlerin gazetelere gelen kadar bu işle alakadar olan başta ilçe milli eğitim müdürlüğü olmak üzere birçok kuruma bildirildiği halde şu ana kadar herhangi bir işlem yapılmadığıdır.

Gemlik Manşet Gazetesi

Gemlik Manşet Gazetesi @2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir