Gemlik’te Kaçak Trol Teknesi Yakalandı

Gemlik’te Sahil Güvenlik Komutanlığına yapılan ihbar sonrasında, bir hafta takibe alınan trol teknesi yakalandı. Kaçak avcılık olarak bilinen trol avcılığına karşı mücadelenin devam edeceği de vurgulandı.

Gemlik Su Ürünleri Kooperatifi konu ile alakalı yaptığı açıklamada ”Gemlik Su Ürünleri Kooperatifi olarak Sürdürülebilir Geleneksel Balıkçılık ile ilgili mücadelemiz devam etmektedir. Son bir haftadır Gemlik içinde trol teknelerinin Yasak olduğu halde Yasak Kaçak olarak çalışmaya devam etmekte idi. Trol teknelerinin çalışması yüzünden bölge balıkçımız denize ağlarını atamıyor, balıkçılarımızın sıkıntı çekmesine neden oluyordu. 01 Nisan 2020 02:00 sularında 158 Sahil Güvenlik ihbar hattı ile irtibata geçerek bölgemizde yasak kaçak avcılık yapan trol teknelerinin çalıştığını bildirmemiz üzerine, Sahil Güvenlik personeli ile Kooperatif üyemize ait Balıkçı teknesi kullanılarak Trol teknesine yaklaşıp Kardeşler 9 isimli Kapaklı KöyündenTrol teknesi Trol kapıları ve tam teşekküllü Trol ağları ile yakalanması sağlanıp Sahil güvenlik personellerince gerekli işlemler yapılmıştır.

01.01.2020 tarih itibari ile yeni düzenlemeler ile birlikteuygulanmaya başlanılan 1380 sayılı Su ürünleri Kanunu gereği yakalanan Trol Teknesinin mülkiyetikamuya devredilmektedir. Ayrıyeten tekne sahiplerine idari para cezaları da uygulanmıştır. Yakalanan teknelerin sahiplerinin Trol avcılığını tekrar yapması halinde 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası verilmektedir. Bu mücadelede emeği geçen Resmi Kurum Amirlerine, personellerine ve Sahil Güvenlik Bot Komutanlarımıza, karadan destek veren Balıkçılarımıza Gemlik Su Ürünleri Kooperatifi olarak teşekkür ederiz. Trol Tekneleri ile mücadelemiz kararlılık ile devam edecektir.” ifadelerine yer verdi.

 

Kanun Maddesi:

Yeni 1380 sayılı su ürünlerinin kanununun 24 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) bendinde belirtilen alanlarda trol ile su ürünleri istihsalinde bulunanlara on bin Türk lirası idarî para cezası, kullanılan gemiler için sahip veya donatanlarına yirmi bin Türk lirası idarî para cezası verilir ve istihsal olunan su ürünleri ile istihsal vasıtalarına el konularak mülkiyetin kamuya geçirilmesine karar verilir. Fiilin iki yıl içinde tekrarı halinde kullanılan gemilerin sahip veya donatanlarına bir yıldan üç yıla kadar hapis ve beş bin günden on bin güne kadar adli para cezası verilir ve istihsal olunan su ürünleri ile istihsal vasıtalarına el konularak müsaderesine hükmolunur.

Gemlik Manşet Gazetesi

Gemlik Manşet Gazetesi @2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir